Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?


Sagot :

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.