Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Laptop Reveal! lol, here's a question, The table shows the pricing for four different types of gasoline.

Which type costs the least per gallon?


A

B

C

D
Type Cost
A $20.20 for 10 gal
B $26.04 for 12 gal
C $28.14 for 14 gal
D $30.45 for 15 gal


Laptop Reveal Lol Heres A Question The Table Shows The Pricing For Four Different Types Of Gasoline Which Type Costs The Least Per Gallon A B C D Type Cost A 20 class=

Sagot :

The answer is b.26.04 for 12 gal

Answer:

answer B: $26.04 !

Explanation:

Type A: $20.20 ÷ 10 gal = $2.02 per gal

Type B: $26.04 ÷ 12 gal = $2.17 per gal

Type C: $ 28.14 ÷ 14 gal = $2.01 per gal

Type D: $30.45 ÷ 15 gal = $2.03 per gal

i hope this helped C:

(pls give brainliest!!!)