Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Julie‘s mom paid 2.70$ for 5 pounds of bananas. Mario's mom paid 2.60$ for 4 pounds of bananas. Write a division equation for each banana purchase, and then decide which store had the better banana price.

Sagot :

Answer:

The store Julie's mom goes to has a better price.

Step-by-step explanation:

You would take the price and divide it by the number of pounds. $/lbs

Julies mom: 2.70/5 = 54 cents per lbs

Mario's mom: 2.60/4 = 65 cents per lbs

Answer:

The store Julie's mom goes to has a better price.

Step-by-step explanation: