Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Karen buying pens and markers for school. Packs of pens cost $2.75
each and packs of markers cost $3.25 each. If she bought a total 6 packs
and spent $17.50, how many of each did she buy?


Sagot :

Answer:

4 packs of pens 2 packs of markers

Step-by-step explanation:

She bought 4 packs of pens and 2 packs of markers

4 packs of pens = 11 dollars

2 packs of markers is 6.50

11+ 6.50= 17.50