Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A 3-pack of notebooks costs $4.62. What is the unit price per notebook?


Sagot :

$1.54/1 notebook

First you set up the proportion 3/$4.62 = 1/$x (x is unknown)

Then you divide $4.62 by three to find the price of 1 notebook. I used the bowtie method, there is other ways, but I find it the easiest