Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Suppose a charity received a donation of 17.7 million. If this represents 49% of the charity's donated funds, what is the total amount of its donated funds? Round your answer to the nearest million dollars



















Bottom Text


Sagot :

Answer:

36

Step-by-step explanation:

if 17.7 million = 49%, then 17.7 / 49 = 1% or .361 million. Times 100 = 36.1 million rounded to 36 million.