Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

At a farmers’ market, Karen and Alice each bought some bread that cost $2 per loaf. Then Karen spent $3 to purchase other items, while Alice spent $1. Could the girls have bought the same number of loaves of bread and spent the same total amount?

Sagot :

No because karen is buying more of other stuff. So they cannot buy the same amount of bread and same amount of money .