Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
Answer:
(Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Answer:
(Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Step-by-step explanation:
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.