Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60
for 4 pounds of Bananas at Market One. Write a division equation for each banana
purchase, and then decide which store had the better banana price.


Sagot :

Answer:

(Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb

(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb

Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.

Answer:

(Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb

(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb

Step-by-step explanation:

Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.