Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A 4 meter ladder leans against a house forming a
30° angle with the house. Exactly how far is the
De 7. base of the ladder from the house in meters?


Sagot :

fichoh

Answer:

2.meters

Step-by-step explanation:

Lenght of ladder = 4 m

θ = 30°

To obtain h;

Using Pythagoras rule :

Sinθ = opposite / hypotenus

Hypotenus = 4 ; opposite = h

Sin 30 = h / 4

0.5 = h / 4

h = 0.5 * 4

h = 2 m

Hence, distance between th efoot of ladder and the base of the wall is 2 m

View image fichoh