Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Anthony bought 4 pounds of corn on the cob. Corn on the cob costs $0.88 per pound. What is the best way to figure out how much 4 pounds of corn on the cob costs?

Sagot :

The best way is to multiply 0.88x4 but if you don’t like to multiply you can do 0.88+0.88+0.88+0.88

Answer:

$3.52

Step-by-step explanation: multiply .88 by 4

We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.