Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A chef bought has $25 to buy ribs (x pounds) and chicken (y pounds). Ribs cost $2.00 per pound and chicken costs $1.50 per pound. Write an equation that represents the total amount of money spent on the ribs and chicken

Sagot :

Answer is 2x + 1.5y = 25


Total money spent is $25

Ribs weigh x pounds and costs $2 per pound

So we can write it as 2x

Chicken weighs y pound and costs $1.5 per pound

So we can write it as 1.5y

The equation can be written as:

2x + 1.5y = 25