Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

While measuring a wire a 5cm wire, a construction worker measured it 5.2 cm by mistake. What is the percent error?

Sagot :

Answer:

4%

Step-by-step explanation:

Actual length of wire = 5 cm

The measured length of wire = 5.2 cm

We need to find the percent error in the measurement of the length of wire. It can be calculated as follows :

[tex]\%=\dfrac{\text{measured length-actiual length}}{\text{actual length}}\times 100\\\\=\dfrac{5.2-5}{5}\times 100\\\\=4\%[/tex]

So, the required percent error is 4%.