Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Get detailed and precise answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

I need to know which is a better deal and the answers as to how much each is plz hurry I’m being timed.

I Need To Know Which Is A Better Deal And The Answers As To How Much Each Is Plz Hurry Im Being Timed class=

Sagot :

Answer:

1) Option 2

2) Option 2

3) Option 2

Is it weird that they are all option 2?

Step-by-step explanation:

3 cans for $1.49 - $1.49/3= around 50 cents per can

5 cans for $2.39 - 2.39/5= around 48 cents per can

24 ounces for $2.25 - 2.25/24= around 9 cents per ounce

40 ounces for $3.37 - 3.37/40= around 8 cents per ounce

4.4 pounds for $2.35 - 2.35/4.4= around 53 cents per pound

10 pounds for $4.99 - 4.99/10= around 50 cents per pound

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.