Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A weather balloon is floating at a constant height above the earth when it releases a pack of instruments. If the pack hits the ground with a velocity of –73.5 m/s, how far did the pack fall?

a 7.45 m
b -7.45 m
c 275 m
d - 275 m


Sagot :

Answer:

c 275 m

Explanation:

Given parameters:

Final velocity  = 73.5m/s

Unknown:

Height of fall  = ?

Solution:

Since the body is falling from rest, U = 0 or initial velocity is 0m/s. Then we use one of the kinematics equation to solve this problem.

           V²   = U²  + 2gH

V is the final velocity

U is the initial velocity

g is the acceleration due to gravity

H is the height

           73.5²   = 0²  +  (2 x 9.8 x h)

         5402.25 = 19.6h

                h = 275.6m