Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Al's Produce Stand sells 8 ears of corn for $2.25. Barbara's Produce Stand sells 12 ears of corn for $3.50. Write two equations, one for each produce stand, that model the relationship between the number of ears of corn sold and the cost. Then, use each equation to help complete the tables below. ​

Sagot :

Answer:

6n = 1.50

and

13n = 3.12

Step-by-step explanation:

Here in this question, we are interested in writing equations that relate the number of ears of corn sold and the cost.For Al’s produce stand, let the price per corn sold be n

Thus;

6 * n = 1.50

6n = $1.50 •••••••(i)

For the second;

let the price per corn sold be n;

13 * n = $3.12

-> 13n = 3.12 •••••••••(ii)