Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Terry is making meatballs for a family dinner. He needs ground turkey and ground beef to make the meatballs.

Ground turkey costs $4.50 per pound. Terry buys 2.6 pounds of ground turkey.

1. What is the total cost, in dollars, for 2.6 pounds of ground turkey? Show or explain how you got your answer.


Sagot :

It will be $11.70 for 2.6 pounds and to find the answer is to multiply $4.50 x 2.6 and you get $11.70
1 pound=$4.50
⬇️/2
0.5 pounds=$2.25
⬇️/5
0.1 pounds=$0.45

4.5+4.5+2.25+0.45=11.7=2.6 pounds
Answer=$11.70