Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.59. What is the unit price? *

Sagot :

Answer:

9 cent

Step-by-step explanation:

4.59/5=$0.9

Answer:

Step-by-step: To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts. So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts.