Relicz
Answered

Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

1. It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase
7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.


Sagot :

Answer:

$34.50

Step-by-step explanation:

First, how many 3/4 lbs are in 7.5 lbs?

7.5 lbs = 15/2 lbs.

(15/2) / (3/4) = 10

There are 10 "3/4" lbs in 7.5 lbs.

So, if it costs $3.45 to purchase 3/4 lbs of chopped walnuts, it would cost $3.45 times 10 dollars to purchase 7.5 lbs of chopped walnuts, or $34.50.

Let me know if this helps!

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.