Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
B. The partial pressure of N2 is 101 kPa
Further explanation
Given
volume = 22.4 L
1.0 mol of nitrogen and 2.0 mol of hydrogen at 0°C
Required
Total pressure and partial pressure
Solution
Ideal gas law :
PV = nRT
n total = 3 mol
T = O °C + 273 = 273 K
P = nRT/V
P = 3 x 0.08205 x 273 / 22.4
P total = 3 atm = 303,975 kPa
P Nitrogen = 1/3 x 303.975 = 101.325 kPa
P Hydrogen = 2/3 x 303.975 = 202.65 kPa
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.