Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Grace and her friend are doing some back to school shopping , Grace buys 4 binders and notebooks for 26.50 totalHer friend spends a total of $21.00 on 3 binders and 6 notebooks

Sagot :

Answer:

What is the question asking to answer?

Step-by-step explanation:

Answer:

$19:50

Step-by-step explanation:

Write a system of equations to represent the problem. Let x represent the cost of a binder, and let y represent the cost of a notebook.

Grace buys 4 binders and 7 notebooks for $26.50 total, so the equation 4x+7y=26.50 represents how much Grace spends.

Grace's friend buys 3 binders and 6 notebooks for $21.00 total, so the equation 3x+6y=21 represents how much her friend spends.

You can use this system of equations to find how much money Grace and her friend spend on notebooks:

4x+7y=26.50

3x+6y=21

Next, find how much Grace and her friend spent on notebooks. Start by finding the cost of one notebook. Use elimination to solve for y. .

3(4x+7y)=3(26.50)  

12x+21y = 79.50

4(3x+6y)=

4(21)  

12x–24y =  

84

3y =  

4.50

y = 1.50

Each notebook costs $1.50. Grace and her friend buy a total of 13 notebooks, so multiply to find how much money they spend on notebooks.

13$1.50=$19.50

Grace and her friend spend $19.50 total on notebooks.

Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.