Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

PLEASE HELP ME!!!!!!

Mr. Washetas bought a pizza for each of his students at $5.50 each. He also spent $125.75 on paper plates, forks and napkins. Altogether he spent $565.75 How many students (x) did he buy pizzas for?

Variable
where x is the number of pizzas he bought
where x is the cost of the pizzas
where x is the amount he spent on plates, forks and napkins
where x is the total amount he spent


The variable term
565.75x
125.75x
5.5x

Add or Subtract
Subtract
Add


PLEASE HELP ME Mr Washetas Bought A Pizza For Each Of His Students At 550 Each He Also Spent 12575 On Paper Plates Forks And Napkins Altogether He Spent 56575 H class=

Sagot :

26027

Answer:

x=number of pizzas

5.5x

add

Step-by-step explanation:

565.75-125.75=440.00

440.00/5.50=80

$125.75 on other stuff