Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

1 bag of pretzels cost four dollars. Five bags of pretzels cost $12.00. Which has the lower unit price??

Sagot :

Answer:

The 5 bags of pretzels.

Step-by-step explanation:

Because if you were to buy 5 individual bags you would end up paying $20.00, instead of $12.00

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

In order to find the unit price of each, consider the quotient of amount of money per bag:

Case 1:

$4/ 1 bag

Case2:

$12 / 5 bags = $2.4 / 1 bag

Therefore, the second option is the one with lower unit price.