Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer:
The 5 bags of pretzels.
Step-by-step explanation:
Because if you were to buy 5 individual bags you would end up paying $20.00, instead of $12.00
Answer:
The second option
Step-by-step explanation:
In order to find the unit price of each, consider the quotient of amount of money per bag:
Case 1:
$4/ 1 bag
Case2:
$12 / 5 bags = $2.4 / 1 bag
Therefore, the second option is the one with lower unit price.
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.