Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.
Sagot :
Question Completion:
Income Before Taxes (from ongoing operations) $2,470,000
Income Tax Rate (’x2) 30%
5% Preferred Stock ($100 Par, 10,000 shares issued)
Common Stock ($1 par, 600,000 shares issued, 500,000 outstanding)
Answer:
The company's EPS is:
= 3.46
Explanation:
a) Data and Calculations:
Income Before Taxes (from ongoing operations) (’x2)= $2,470,000
Income Tax Rate (’x2) = (30% * $2,470,000) = $741,000
Net Income after taxes = $1,729,000
5% Preferred Stock ($100 Par, 10,000 shares issued) = $1,000,000
Common Stock ($1 par, 600,000 shares issued, 500,000 outstanding)
Outstanding common stock = $500,000
EPS (Earnings per share) = Net income after taxes/No. of outstanding shares
= $1,729,000/500,000
= $3.458
b) The earnings per share (EPS) equals Company A's net profit after taxes divided by the number of its outstanding common stock shares. Using the EPS, it indicates how much money Company A makes for each share of its stock. As a widely used metric, a potential stockholder of Company A can use it to estimate Company A's value when combined with the price per share.
Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.