Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?​

Sagot :

.25 cents is the unit price

Divide cost by ounce = unit price

Answer:

0.25

Step-by-step explanation: