Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Jerry went the store to buy cat food, but when he got there, the brand name
his wife requested had two different types. So to be safe, he bought 2 cans of
regular cat food, and 2 cans of wheat based cat food, and spent $12.80. When he got home, his wife kept the regular cat food and sent Jerry back to buy 3 more cans of regular cat food, but return the wheat based. His total for his second trip was only 1.95. What was the cost of each can?


Sagot :

Answer:

the regular cat food costs $2.95

the wheat cat food costs $3.45

Step-by-step explanation:

so what i did was use the elimination method by setting up 2 equations r is for regular food and w is for wheat food

3r-2w=1.95

2r+2w=12.80

the way this method works is simply combining like terms into one equation

if you notice, the wheat food cancels out so we end up with

5r=14.75

then dividing 14.75 by 5 gets you r

r=2.95

you then plug in r back into one of the equations from before

2(2.95)+2w=12.8

then you solve for w

5.9+2w=12.8

2w=6.9

w=6.9/2

w=3.45

r=2.95