Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Brianna bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.63 and an 8-pack of juice bottles. The total cost before tax was $16.07. Write and solve an equation that can be used to determine xx, how much each bottle of juice costs?

Sagot :

Answer:

$1.68

Step-by-step explanation:

The total cost is $16.07 and there was 2 things bought- the oranges and the juice bottles. to make it easier to find the cost of the juice bottles, we'll subtract the cost of the oranges (2.63) from the total (16.07), which gives us 13.44. this number represents the total cost of only the bottles. To find out the cost if each individual bottle, you need to divide the total (13.44) by the number of bottles (8). This gives us 1.68, so the cost of each bottel is $1.68

Answer: 1.68

Step-by-step explanation: It depends how your teacher thought how to solve this but the easiest way would be: 16.07 - 2.63 = 13.44 than 13.44 divided by 8= 1.68.

We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.