Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

1.5.2
(CST): Computer-Scored Unit Test
Question 2 of 25
What is the molality of a solution made by dissolving 6 moles of NaOH in 3 kg
of water?
A. 0.5 mol/kg
B. 3 mol/kg
C. 0.33 mol/kg
D. 2 mol/kg


Sagot :

The molality of a solution : m = 2 mol/kg

Further explanation

Given

6 moles of NaOH

3 kg water

Required

The molality

Solution

Molality shows the number of moles dissolved in every 1000 grams of solvent( 1 kg solvent)

m = n. (1000 / p)

m = Molality

n = number of moles of solute

p = Solvent mass (gram)

Input the value :

m = 6 moles : 3 kg

m = 2 mol/kg