Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

For the reaction 2Fe+o2 -->Feo how many grams of iron(ll) oxide are produced from 479.6 grams of iron in an excess of oxygen (Fe=56gmol, O=16g mol)

Sagot :

Mass of iron(ll) oxide= 616.608 g

Further explanation

Given

Reaction

2Fe+O2 -->2FeO

479.6 grams of iron

Required

mass of iron(ll) oxide

Solution

mol of iron :

= mass : Ar Fe

= 479.6 g : 56 g/mol

= 8.564

From the equation, mol FeO :

= 2/2 x mol Fe

= 2/2 x 8.564

= 8.564 moles

Mass of iron(ll) oxide :

= mol x MW

= 8.564 x 72 g/mol

= 616.608 g