Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Suppose the Sun is 1.29025 X 108 km from
Earth.
The speed of light is 2.99792 x 108 m/s.
How long does it take for its light to reach
us?
Answer in units of min.


Sagot :

Answer:

It takes the Sun's light 7.17 minutes to reach us.

Explanation:

We can calculate the time that takes the light to reach us by using the following equation:

[tex] t = \frac{d}{c} [/tex]    

Where:

d: is the distance = 1.29025x10⁸ km = 1.29025x10¹¹ m

c: si the speed of light = 2.99792x10⁸ m/s  

Hence, the time is:

[tex] t = \frac{d}{c} = \frac{1.29025 \cdot 10^{11} m}{2.99792 \cdot 10^{8} m/s} = 430.38 s = 7.17 min [/tex]

Therefore, it takes the Sun's light 7.17 minutes to reach us.

I hope it helps you!