Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

The unit prices and quantities for two goods for two years
are shown in the table below. Assume that consumers are
purchasing 8 units of water and 10 loaves of bread. Also
assume that Year 1 is the base year.
Year
Price of Water Price of Bread
(dollars) (dollars)
$1.00
$2.00
1
2
2.00
3.00


Sagot :

Answer: $28

Step-by-step explanation:

The price of water in Year 1 is $1 per unit. There are 8 units so their value is:

= 8 * 1

= $8

Price of a loaf of bread is $2. The basket contains 10 loaves of bread. Value is:

= 10 * 2

= $20

Total value of the basket in year 1 is:

= 20 + 8

= $28

View image Parrain