Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A 5kg box is being pulled for a force of 20 n and is sliding with an acceleration of 2 m/s. Find the coefficient of friction

Sagot :

Answer:

Coefficient of friction = 0.5

Explanation:

Given:

Mass of box = 5 kg

Force applied = 20 N

Acceleration = 2 m/s²

Find:

Coefficient of friction

Computation:

Friction force = Mass x Acceleration.

Friction force =  5 x 2

Friction force = 10 N

Coefficient of friction = Friction force / Force applied

Coefficient of friction = 10 / 20

Coefficient of friction = 0.5