Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

A load of 600N is lifted using a first class lever applying an effort of 350N. If the distance between the fulcrum and the effort is 60cm and the distance between the load and the fulcrum is 30cm, calculate it's efficiency

Sagot :

Answer:

The efficiency of the machine is 85.5%

Explanation:

Mechanical advantage = Load/Effort

= 600/350 = 1.71

Velocity ratio = distance moved by effort/distance moved by load

= 60/30 = 2

Efficiency = (M.A/V.R) × 100%

= (1.71/2) × 100

= 0.855 × 100

= 85.5%

The efficiency of the machine is 85.5%

Given:

Load= 600N

Effort= 350N

distance between the fulcrum and the effort = 60cm

distance between the load and the fulcrum = 30cm

The formula of the mechanical advantage(MA) of a lever is given as

Mechanical advantage = Load/Effort

Mechanical advantage = [tex]\frac{600}{350} =1.71[/tex]

Velocity ratio = distance moved by effort/distance moved by load

Velocity ratio = [tex]\frac{60}{30} =2[/tex]

Efficiency = (M.A/V.R) × 100%

= (1.71/2) × 100

= 0.855 × 100

Efficiency= 85.5%

Learn more:

brainly.com/question/23693991