Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Emily bought a pack of 5 folders for $15.30. What was the unit price?

Sagot :

840060

Answer:

The unit price is $3.06

Step-by-step explanation:

Unit price is how much I unit of something costs. Therefore in order to find the unit price you just divide the total price by the number of units (in our case 5 folders). And so we get...

$15.30 / 5 = $3.06

The unit price is $3.06