Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Jasmine buys 3 T-Shirts and 3 Hats for $11.25. The next day, he buys 4 T-Shirts and 2 Hats for $10. How much does each T-Shirt and each Hat cost? Write a system of equations that can be used to solve the problem. Then solve the problem.

Sagot :

Answer: Each shirt costs $1.25, and each hat costs $2.5.

Step-by-step explanation:

Let x= Cost per T-shirt, y = Cost per Hat.

As per given,

3x+3y=11.25        (i)

4x+2y=10             (ii)

Multiply 4 to equation (i)

12x+12y=45          (iii)

12x+6y= 30             (iv)

Eliminate (iv) from (iii), we get

6y= 15

y = 2.5

Put value of y in (i)

3x+3(2.5)=11.25

⇒3x+7.5=11.25

⇒3x= 3.75

x= 1.25

Hence, each shirt costs $1.25, and each hat costs $2.5.

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.