Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A person earns ​$17,300 one year and gets a​ 5% raise in salary. Calculate the new yearly salary using a percent greater than 100.

Sagot :

Answer: $18,375

Step-by-step explanation:

The person was earning $17,300 and got a 5% raise.

The $17,300 represents 100% of itself. If it were to increase by 5% therefore, the new salary would be: 100 + 5 = 105%

The new salary would be 105% of $17,300.

= 17,300 * 105%

= 17,500 * 105/100

= $18,375