Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

John bought a pack of 18 cards for $2.99. About how much did each card cost?

Sagot :

Answer:

0.166

Step-by-step explanation:

Bought 18 cards for $2.99, so you can write it like this:

18 = 2.99

Since you want to find the value of one card, u could write that like this:

1 = x  (where x is the unknown value of 1 card)

To get from 18 to 1, you divide by 18, so to get to 2.99 to x you must divide by 18 as well.

So 2.99/18 = 0.166

therefore x = 0.166

So you can say that each card costs about 17 c