Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

A 16-oz package of rice is $0.79. A 32-oz package is $3.49. Which has the lower unit cost?
Group of answer choices


Sagot :

16 ounce bag of rice for $0.04 per unit
16 oz. : $0.79

1 oz. : 0.79/16 = $0.049375

Round to three decimal places

Unit cost = $0.049



32 oz : $3.49

1 oz : 3.49/32 = $0.1090625

Round to three decimal places

Unit cost = $0.109



0.109 > 0.049


Answer: 16 oz. pack has a lower unit cost.



Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.