Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Store A cost $6 for 3 boxes. Store B costs $5 for 2 boxes. Which store has the better deal? How do you know? please hurry​

Sagot :

Hi there! Your answer to the problem would be Store A..

Step By Step Explainaction:

So we know that store A’s boxes cost $6 for each 3 boxes, and store be cost 5$ for 2 boxes.

Divide 6 with 3 since you want to know how much one would cost. 6 divide 3=6. Let check again by doing multiplication. 3x2 is also 6. This means that the cost for each box for Store A would be 2$.

Store B is the same but dividing 5$ with 2. 2x2=4 but we need to know 5. But 1 is actually .5 or 50% of 2. So it would be 2.5 or 2 and a remainder of 1. Same things...

So it would be Store A that gives cheaper cost. $2>$2.5

Given:

  • Store A costs $6 for 3 boxes.
  • Store B costs $5 for 2 boxes.

To find: Which store has the better deal.

Answer:

In order to do so, we'll need to divide the cost by the number of boxes to retrieve the cost of 1 box. The store with the lowest price for 1 box will have the better deal.

Let's first see what a box costs in Store A.

[tex]\sf \dfrac{Cost}{Number\ of\ boxes}\ =\ Cost\ of\ one\ box\\\\\\\dfrac{6}{3}\ =\ 2[/tex]

At Store A, the cost of a box is $2.

Now let's see what a box costs in Store B.

[tex]\sf \dfrac{Cost}{Number\ of\ boxes}\ =\ Cost\ of\ one\ box\\\\\\\dfrac{5}{2}\ =\ 2.5[/tex]

At Store B, the cost of a box is $2.5.

Since the cost at Store B seems to be a slightly higher price, Store A has the better deal.

Hope it helps. :)