Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Lainey bought a set of 20 markers for $6
What is the cost of 111 marker?


Sagot :

Answer:

370

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aka price per pencil: 20 divided by 6 equals 3.333

Then find amount for all pencils

3.333 by 111 is 369.963

Then we round up to have a realistic amount of pencils to 370