Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
A) v1 = -0.256 m/s
v2 = 0.128 m/s
B) v1 = -0.0642 m/s
v2 = 0 m/s
C) v1 = v2 = 0 m/s
Explanation:
We are given;
Spring constant; k = 3.85 N/m
Distance compressed; x = 8 cm = 0.08 m
Mass of left block; m1 = 0.25 kg
Mass of right block; m2 = 0.5 kg
A) From conservation of energy;
½kx² = ½m1•v1² + ½m2•(v2)²
Also from conservation of linear momentum, we know that;
m1v1 = m2v2
Now, v2 = m1•v1/m2
Plugging this for v2 in the first equation gives;
½kx² = ½m1•v1² + ½m2•(m1•v1/m2)²
Making v1 the subject, we have;
v1 = √(kx²(m2))/(m1•m2 + (m1)²))
v1 = √[(3.85 × 0.08² × 0.5)/((0.25 × 0.5) + 0.5²))
v1 = 0.256 m/s
This is the left block which is in the negative x direction and so v1 = -0.256 m/s
We saw that v2 = m1•v1/m2
Thus; v2 = (0.25 × 0.256)/0.5
v2 = 0.128 m/s
B) Force exerted by spring is;
F_s = kx = 3.85 × 0.08
F_s = 0.308 N
Normal forces will be calculated for both blocks as;
N1 = m1•g = 0.25 × 9.8 = 2.45 N
N2 = m2•g = 0.5 × 9.8 = 4.9 N
Let's calculate force of static friction for both blocks;
F_s1 = μN1 and F_s2 = μN2
We are given coefficient of friction as
μ = 0.1.
Thus;
F_s1 = 0.1 × 2.45 = 0.245 N
F_s2 = 0.1 × 4.9 = 0.49 N
F_s1 is lesser than F_s. Thus let's calculate the new compression;
x_1 = 0.245/3.85
x_1 = 0.06364 m
Thus, change in compression is;
Δx = x - x_1
Δx = 0.08 - 0.06364
Δx = 0.01636 m
From conservation of energy, since our coefficient of friction is not zero and we have frictional force, then we use the equation;
½k(x)² - F_s1•Δx = ½m1•v1² + ½k(x_1)²
Making v1 the subject, we have;
v_1 = √(k(x² - x_1²) - 2F_s1•Δx)/m1
v_1 = √(3.85(0.08² - 0.06364²) - 2(0.245 × 0.01636)/0.25
v1 = 0.0642 m/s
Since in negative x direction, then
v1 = -0.0642 m/s
F_s2 is greater than F_s. Thus, it means the right side block will not move and velocity is zero. v2 = 0 m/s
C) Coefficient of friction is now 0.463.
Thus;
F_s1 = 0.463 × 2.45 = 1.13435 N
F_s2 = 0.463 × 4.9 = 2.2687 N
They are both greater than F_s and thus no motion in both cases.
So v1 = v2 = 0 m/s
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.