Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

At the basketball game, two students bought chips and cookies for their friends.
• The first student paid $5.70 for 3 packages of chips and 5 cookies.
• The second student paid $4.50 for 1 package of chips and 6 cookies.
What is the price of each cookie?
O $0.90
O $0.60
O $1.00
O $1.10
Next
Previous


Sagot :

Answer:i think 90 because if you divide 4.50 by 6 you would get 0.75 and if you divide 5.70 by 5 you a get 1.14 and thats the estimated answer .

Step-by-step explanation: