Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Decide which item is the better purchase in each scenario below. In addition, state how much you will save per item. Brayden was looking to purchase apples; 5 lbs for $2.89 or 7 lbs for $3.25

Sagot :

Answer:

7 pounds for 3.25

Step-by-step explanation:

7 pounds of apples is alot for a cheap price like 3.25

5lbs for $2.89 because 5x2.89=14.15 and 7x3.25=22.75, and $14.15 is cheaper than $22.75