Answered

At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Last week, the price of apples at a grocery store was $1.60 per pound. This week, apples at the same grocery store are on sale at a 10% discount. What is the total price of 4 1/2 pounds of apples this week at the grocery store?

Sagot :

Answer:

6.48 dollars total,

Step-by-step explanation:

First, you would want to multiply the amount of money per pound, by the amount of pounds. 1.60 multiplied by 4 1/2 or 4.5, would equal to 7.2 dollars. In order to find 10% of 7.2, your would need to multiply 7.2 by 0.10, which would give you 0.72. Then you would subtract 7.2 by 0.72 to get 6.48. So your answer would be 6.48 dollars. Hoped this helped.