Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A person places $37700 in an investment account earning an annual rate of 5%,

compounded continuously. Using the formula V = Peșt, where Vis the value of the

account in t years, P is the principal initially invested, e is the base of a natural

logarithm, and r is the rate of interest, determine the amount of money, to the

nearest cent, in the account after 16 years.


Sagot :

Answer:

8,229,437 cents

Step-by-step explanation:

Using the compound interest formula;

A = P(1+r)^n

Given

Principal invested = $37700

rate r = 5% = 0.05

Time t = 16years

Substitute into the formula

A = 37700(1+0.05)^16

A  = 37700(1.05)^16

A = 37700(2.1829)

A = 82,294.37

Hence the amount of money, to the  nearest cent, in the account after 16 years is 8,229,437 cents