At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Sagot :

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3