Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Lori bought some cookies for $2 each and muffins for $3 each. She bought twice as
many muffins as cookies and spent $16. How many cookies did Lori buy?


Sagot :

Answer:

2 cookies

Step-by-step explanation:

let c represent cookies, m represent muffins. set up a system of equations:

2c+3m=16

m=2c

(the top equation shows that cookies are $2 each, and muffins are $3, and that the total cost is $16. the bottom equation shows that Lori bought twice as many muffins as cookies).

then solve the system of equations by substitution, substituting 2c for m in the top equation:

2c+3(2c)=16

2c+6c=16

8c=16

c=2

this means that lori bought 2 cookies.

Answer:

2 cookies

Step-by-step explanation:

let c = no. of cookies

2c = no. of muffins

The cost for c cookies is 2c since each cookie was $2

and the cost of 2c muffins is 3(2c) = 6c since each muffing was $3

The total cost = 2c + 6c = 16

                                 8c  = 16

                                   c = 2

So, she bought 2 cookies and 4 muffins

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.