Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is always ready to help with accurate information. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Ariel sold bags of gourmet popcorn for the school fundraiser. She sold 30 bags in two weeks, raising $112.50 for the school. How much did a bag of gourmet popcorn cost?​

Sagot :

Answer:

3.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 30 bags of popcorn = 112.50

Then what would one bag equal?

First start off by putting money/bags

[tex]\frac{112.50}{30}[/tex]

Then solve.

112.50/30 = 3.75

Your answer is 3.75.

Hope this is correct, and hope it helps ^_^

319553

Answer:

$3.75 per bag

Step-by-step explanation:

Put the total cost (112.50) and divide it by how many she sold (30) to get your answer. hope this helped