Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Pens and Pencils
Mrs. Charles ordered 150 pencils and 225 pens for the academy store. The pens cost 15 cents more than the pencils. Mrs. Charles’ total order was $135. Mrs. Charles was quite surprised by this amount as she thought the total would be $120.

If the cost of one pencil and one pen is 69 cents, who do you think is right, the supplier or Mrs. Charles? Support your answer with

mathematical evidence.

What is the cost of each pencil? Each pen? Support your answer with mathematical evidence.


Sagot :

Pen=x
Pencil=y
y+0.15=x
y+x=0.69
y+y+0.15=0.69
2y=0.69-0.15
2y=0.54
y=0.54/2
y=0.27 pencils
y+0.15=x
0.27+0.15=x
0x=0.42 pen
150 pencils x0.27=40.5$
225 pens x 0.42=94.5$
Total 40.5$ + 94.50$=135 $
Supplier is right about a priče.