Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Each box contains 40candy bars
Each box cost $30
How much does the school have to charge for,each candy bar to make a profit $10 per box


Sagot :

Answer:

1.33 (round it up to the nearest dollar which is 1)

Step-by-step explanation:

profit = price charged - cost of goods

$10 = ? - $30

$ 30 = for one box

40 bars = one box

40 / 30 = 1.33 (round it up to the nearest dollar)

you can check this out by:

1 x 40 bars = 40

40 - 30 (the price of each box) = 10

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.