Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

At the market, potatoes cost 1.15 per pound.Imagine you bought 3.45 worth of potatoes. How many pounds of potatoes did you buy? Explain a strategy you could use to solve this problem.

Sagot :

Answer:

You brought 3 lbs of  potatoes

Step-by-step explanation:

divide 3.45 by 1.15

251597

Answer:

3 (three)

Step-by-step explanation:

You have to divide 3.45 by 1.15 and you will get 3, you can also do the inverse which means the opposite 3 x 1 = 3 and 3 / 1 = 3.